صفحه اول
 

ضیافت شام مشترک مسلمانان و غیر مسلمانان به مناسبت عید سعید فطر

ضیافت شام مشترک مسلمانان و غیر مسلمانان به مناسبت عید سعید فطر

همزمان با ایام عید سعید فطر ضیافت شام مشترک مسلمانان و غیر مسلمانان هامبورگ، در روز سه شنبه 12 جولای 2016 با حضور جمعی از شخصیت­ های علمی، فرهنگی، دینی و اقتصادی شهر هامبورگ و نیز نمایندگان احزاب از ملّیت­ها، ادیان و مذاهب مختلف برگزار گردید.

سخنرانان این مراسم عبارت بودند از :

1. آیت اللّه دکتر رمضانی، امام و مدیر رئیس مرکز اسلامی هامبورگ

2. جناب آقای پروفسور وایسه رئیس آکادمی ادیان دانشگاه هامبورگ

3. جناب آقای دکتر ماجدی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در برلین

4. جناب آقای نینشتل مسئول بخش دیالوگ کلیسای کاتولیک - رومی شمال آلمان

در این مراسم که شامل برنامه­ های تلاوت قرآن­ کریم، سخنرانی، پخش کلیپ تصویری از فعّالیت­های مرکز اسلامی و صرف شام بود، برخی از سخنرانان در رابطه با اهمیت دیالوگ و احترام متقابل ادیان و نیز فواید فردی و اجتماعی روزه­ به عنوان یکی از مشترکات ادیان ابراهیمی سخرانی نمودند.

s

اوّلین سخنران این جلسه آیت اللّه رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ بودند. ایشان در ابتدا ضمن تشکر و قدردانی از شرکت کنندگان در جلسه، خصوصاً علمای اهل سنّت، مسیحیان و یهودیان و نیز دانشگاهیان و اندیشمندان؛ از ماه مبارک رمضان به عنوان ماه تمرین بندگی و تقویت روحیه خدمت گذاری یاد نموده و افزودند: ماه مبارک رمضان برای مسلمانان ماه خاص الهی است، ماه تمرین بندگی، اخلاق، کسب معنویت بیشتر و تقویت روحیه خدمت گذاری و مسئولیت پذیری است.

ایشان در ادامه توجه و تلاش برای برقراری صلح و امنیت در جامعه بشری و زندگی مسالمت آمیز را یکی از مهم ترین نیازهای بشر امروز بیان نموده و افزودند: مرکز اسلامی هامبورگ بیش از 55 سال است که در برنامه های دیالوگ پیش گام بوده و منادی دیالوگ و وحدت بین ادیان و مذاهب است و همواره بر زندگی مسالمت آمیز تاکید می کند. این نگاه برای جامعه بشری امروز از مهم ترین مسائلی است که باید  به صورت جدی به آن پرداخته شود و به نظر می رسد هر چه همایش های  دیالوگ رسانه ای تر شود آثار و بازتاب آن نیز بیشتر خواهد بود.

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه در بخش دیگری از سخنان خویش در خصوص اظهار نظر و ورود برخی از احزاب سیاسی و غیر متخصصان در امور دینی اظهار داشتند: دین یک امر تخصّصی است و نباید غیر متخصصان خود را وارد این عرصه تخصصی نمایند؛ چرا که ورود افراد غیر متخصص غیر از ضرر چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت و به همین جهت ورود احزاب سیاسی را در موضوعات دینی مضر به حال جامعه می دانیم.

ما همیشه تلاش کرده ایم با اعلام مواضع خود در محافل مختلف علمی و نیز برنامه های دیالوگ به برقراری امنیت و صلح در کشور آلمان کمک کنیم. متاسفانه عدّه ای به نام دین خشونت و رعب و وحشت را ترویج می دهند. ما معتقدیم خشونت و ترور هیچ نسبتی با اسلام و بلکه با هیج یک از ادیان ابراهیمی ندارد و بلکه مهم ترین دغدغه ادیان ابراهیمی حفظ جایگاه کرامت انسان از هر جهت می باشد.

وظیفه اصلی ما معرفی صحیح اسلام است و ما معتقدیم هر کس نمی تواند خود را نماینده اسلام معرفی نموده و فقط افراد صاحب نظر و متخصص می توانند دین را معرفی کنند.

اینجانب با بسیاری از شخصیتهای دینی و مرجعیت اعلای شیعه در ارتباط هستم و افتخار می کنم که این ارتباط علمی و معنوی برقرار است. برخی از شخصیتها دو جنبه سیاسی و دینی دارند و اینجانب خود را نماینده دینی و مرجعیت شیعه می دانم که به این واسطه با حوزه علمیه و مرجعیت اعلای شیعه نیز در ارتباط هستم. بسیار روشن است که این مرکز به عنوان یک مرکز محوری در اروپا نماینده حکومتی نیست بلکه نماینده مرجعیت و حوزه علمیه می باشد.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ در پایان با اشاره به کلیپ تصویری که در آن بخشهایی از فعالیت های مرکز بالاخص برنامه های دیالوگ برای حاضران به نمایش گذاشته شده بود، فعالیت های مرکز را دینی و معنوی و در راستای ترویج اسلام عقلانی بیان نموده و افزودند: کلیه مراسم ها و برنامه های که در مرکز برگزار می گردد جنبه عبادی و معنوی دارد. اینجا بیش از 55 سال است که نماز جمعه برگزار می شود به زبان آلمانی ترجمه شده و چندین سال است که به صورت زنده و آنلاین نیز پخش می شود. برنامه های مذهبی در مناسبتهای مختلف مانند ماه محرم، صفر، اعیاد و مانند آن برگزار می گردد. چه اینکه در ماه مبارک رمضان نیز هر شب برنامه تلاوت قرآن، قرائت ادعیه و سخنرانی در این مرکز برگزار می گردد.

برنامه های زیادی نیز برای آلمانی زبانها و غیر مسلمانان برگزار می گردد مانند روز باز مسجد، مراسم هفته اروپایی، برنامه های دیالوگ ادیان، حضور دانش آموزان و دانشجویان، اساتید و عموم مردم در مرکز و ...

مرکز در صدد ترویج اسلام عقلانی و معنوی است و همواره در این مرکز و نیز به مدیران مراکز دیگر نیز تاکید می شود که باید به قوانین هر کشور احترام گذاشت و کلیه فعالیت ها و برنامه های مراکز اسلامی باید  در چهارچوپ قوانین آن کشور باشد.

از دیگر سخنرانان این مراسم جناب آقای پروفسور وایسه رئیس آکادمی ادیان دانشگاه هامبورگ بودند. ایشان ضمن تشکر و ابراز خشنودی از حضور در این جلسه، با تاکید بر ضرورت دیالوگ بین ادیان اظهار داشت: دیالوگ باید بر پایه دو رکن اعتماد و انتقاد باشد. زیرا بر اساس اعتماد دو طرفه می توان هم انتقاد کرد و هم به مشترکات پرداخت.

سخنران دیگر این مراسم جناب آقای نینشتل مسئول بخش دیالوگ کلیسای کاتولیک - رومی شمال آلمان بودند. ایشان در بخشی از سخنان خویش دعوت به عدالت و محبت را یکی از وظایف مهم علمای دین بیان نموده و افزودند: جامعه بشری امروز بیشتر از هر روزی نیازمند صلح، آرامش و عدالت است به همین خاطر جناب پاپ نیز امسال را سال بخشش و رحمت نام گذاری کردند. ما وظیفه داریم با تبلیغ صحیح دین با باورهای نادرستی که برخی به ادیان نسبت می دهند مبارزه کنیم و تاریکی ها و ظلمات را از دین بزداییم. پرهیز از خشونت و بازگشت بشریت به معنویت و دینداری می تواند به برقراری صلح و امنیت در جهان کمک نماید.        

آخرین سخنران این مراسم جناب آقای دکتر ماجدی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در برلین بودند. ایشان در بخشی از سخنان خویش کم رنگ شدن دین و معنویت را یکی از عوامل مهم ازدیاد خشونت در جامعه بشری بیان نموده و افزودند: آنچه امروزه جامعه بشری از آن رنج می برد فقدان معنویت است. منادیان دین و معنویت و دنیای فرامادی عالمان دین هستند. متاسفانه با وجود ادیان و عالمان دینی امروزه شاهد افزایش جنگ و خونریزی در دنیا هستیم. بخشی از فجایع اخیر و جنگ و خونریزی ها تقصیر دولتمردان و سیاستمداران است و بخشی از آن نیز متوجه عالمان دینی است. ادیان الهی چه مسیحیت، اسلام و یهودیت همه در پی برقراری صلح، آرامش و محبت در جامعه بشری هستند و در باب معنویت نیز تفاوتهای چندانی با هم ندارند اما امروزه ادیان در بین بشریت بیشتر جنبه تاریخی پیدا کرده است تا جنبه معنوی.

اگر معنویت در جامعه کم است این وظیفه عالمان دین است که تلاشهای بیشتری در این زمینه انجام دهند. قطعا اگر نمایندگان ادیان بیشتر در زمینه معنویت کار کنند خشونت نیز کمتر خواهد شد .

در خاتمه این محفل دوستانه، میهمانان ضمن پذیرایی شام در این شب خاطره انگیز، به گفتگوهای صمیمانه با یکدیگر پرداخته و نقطه نظرات خود را با مسئولین مرکز اسلامی هامبورگ در میان گذاردند