صفحه اول
 

همایشی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در شهر اوفن باخ

همایشی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در شهر اوفن باخ مکان:شهر اوفن باخ آلمان
تاریخ:1394/10/05

آیت الله رمضانی، رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ­های شیعه ضمن تبریک سه مولود خجسته یعنی پیامبر گرامی اسلام حضرت محمّد(ص)، امام جعفر صادق(ع) و حضرت عیسی مسیح(ع)، با ابراز خرسندی از حضور در این همایش از مسئولین جمعیت قرآن و اهل البیت (ع) آلمان تقدیر نموده و افزودند: خیلی خرسندم که امروز در جمع صمیمی شما عزیزان هستم. به واسطه موفقیت­های چشمگیری که این مؤسسه در ترویج فرهنگ قرآن و اهل البیت(ع) و تربیت طلّاب دارد به مسئولین زحمت­کش بالاخص جناب حاج آقای اوجی تبریک بگویم.

ایشان در ادامه به هدف مشترک همه پیامبران الهی اشاره نموده و افزودند: همه پیامبران الهی هدف و رسالت مشترکی را دنبال می کردند. همه آنها انسانها را به بندگی خدا و داشتن اخلاق نیک و حسنه دعوت می کردند؛ چنانکه خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ» ما در ميان هر امتى فرستاده‏اى برانگيختيم [تا بگويد:] خدا را بپرستيد و از طاغوت [فريب­گر] بپرهيزيد. از آنهایی که زروگو و مستبدند و در صدد فریب مردم هستند پرهیز کنید. در جای دیگری می­فرماید: «قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا» بگو: «اى اهل كتاب، بياييد بر سر سخنى كه ميان ما و شما يكسان است بايستيم كه: جز خدا را نپرستيم و چيزى را شريك او نگردانيم.

وقتی پند و اندرزهای پیامبران الهی از آدم(ع)، نوح(ع)، ابراهیم(ع)، موسی(ع)، عیسی(ع) و خاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی(ص) بررسی کنیم، می بینیم که همه آن رسولان الهی یک هدف واحد داشتند و آن هدایت انسان ها به سوی خدای واحد و معرفی راه صحیح زندگی برای رسیدن به سعادت حقیقی بوده است. پیامبر خدا(ص) می فرمایند: إنّ ربَّکُم واحِدٌ، و دِینُکُم واحِدٌ، و نَبیُّکُم واحِدٌ، و لا فَضلَ لِعَرَبیٍّ على عَجَمیٍّ، و لا عَجَمیٍّ على عَرَبیٍّ، و لا أحمَرَ على أسوَدَ، و لا أسوَدَ على أحمَرَ، إلّا بِالتَّقوى. همانا پروردگار شما یکى است و دین شما یکى و پیامبرتان یکى است، هیچ عربى را بر عجمى برترى نیست و هیچ عجمى را بر عربى و هیچ گندم گونى را بر سیاهى و هیچ سیاهى را بر گندم گونى، مگر به تقوا.

همه پیامبران الهی در این امر مشترک بودند که می خواستند نام خدا را زنده کنند و انسانها را به سوی توحید دعوت نمایند. امّا از سوی دیگر در طول تاریخ همواره کسانی بودند که قصد جنگ با خدا را داشتند و مانند فرعون به طور جدّی با خداپرستی مبارزه می کردند. در زمان پیامبر (ص) هم بت پرستان با خداپرستی مخالفت می­کردند. 

امروزه نیز در دنیای مدرنیته برخی تلاش می­کنند با شیوه های دیگر به جنگ و مبارزه با خدا پرستی بپردازند و در تلاش هستند تا نام و یاد خدا از زندگی انسانها فراموش شود. آنان جامعه و بالاخص جوانان را به سمت هوی و هوس و آزادی های جنسی و مسائل دنیوی و مادّی­ گرایانه گرایش می­دهند تا یاد خدا از قلب و ذهن جوانان حذف شود ولی موفق نخواهند شد. در اتحّاد جماهیر شوروی 70 سال با گسترش اسلام و خداپرستی مقابله شد؛ حتی از رفتن جوانان به مساجد و یا سفر به مکّه جلوگیری گردید و فقط افراد مسن اجازه سفر به مکه را داشتند؛ امّا پس از 70 سال وقتی یک مؤسسه آمریکایی نظرسنجی کرد نتایج این نظر سنجی این بود که 90 درصد مردم به خدا اعتقاد داشتند.

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رحمانی بودن دین اسلام و رحمة للعالمین بودن پیامبر آن فرمودند: دعوت پيامبر خاتم، دعوتی جهانی بود. دعوتی كه با مدیریت اخلاقی آن پیامبر بزرگ در مدّت کوتاهی به دلیل هماهنگی آموزه های آن با فطرت و عقل در عالم بشریت منتشر گردید. به تعبیر قرآن کریم خلق پيامبر، خلق عظيم بود و پيامبر اکرم(ص) با اخلاق خوب خویش بر دلها و قلبها حكومت می کرد.

برخی از پادشاهان با قدرت ظاهری که داشتند بر تن ها حکومت می کردند ولی پیامبر (ص) با خلق نیک و آموزه های دین مبین اسلام مردم را به سوی اسلام جذب نمود. پیامبر اکرم (ص) محور آشتی ملّت ها و انسان ها شد و مردم از قبایل گوناگون تحت لوای تعالیم پیامبر (ص) تفرقه و نفاق را کنار گذاشتند. پیامبر (ص) وقتی وارد مدینه شد میان مهاجر و انصار عقد اخوّت و برادری خواندند. دو قبیله اوس و خزرج که 120 سال اختلاف و جنگ و خونریزی داشتند با هم صلح و آشتی کردند.

مهم ترین نکته ای که باعث رشد اسلام بود، اخلاق پیامبر(ص) بود و نه شمشیر. البته برخی می گویند اسلام با اخلاق پیامبر (ص) و شمشیر حضرت علی (ع) رشد کرد که این سخن درستی نیست و باید گفت اسلام با اخلاق پیامبر (ص) و پیروی حضرت علی (ع) رشد کرد؛ چراکه حضرت علی (ع) در حقیقت معجزه تربیتی پیامبر اکرم (ص) بوده است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خویش با محکومیت رفتارهای خشونت آمیز و تروریستی اظهار داشتند: اسلام چیزی جز آموزه هایی نظیر رأفت، مهر و مهربانی، عشق، عقلانیت، معنویت و امنیت نیست و اینکه عده ای در گوشه و کنار دنیا دست به کشت و کشتار مردم بی گناه و اعمال خشونت آمیز می زنند هیچ نسبتی با آموزه های اسلام و قرآن کریم ندارد. آیا اینکه 1700 نفر را در بصره با نام الله اکبر سر می­برند بر طبق آموزه های اسلام و سنت پیامبر (ص) است؟ قطعا این اعمال خشونت آمیز توسط عده ای به صورت پنهان از پشت صحنه مدیریت می شود و اینها عده ای را تحریک می کنند که اسلام را خشن جلوه دهند.

آنچه که امروز برای جامعه اسلامی و امّت اسلام مهم است وحدت و اتحاد است. بر اساس آیات قرآن کریم مسلمانان با هم برادر هستند و این عقد اخوّت جزء باورهای ماست و برادران اهل سنت جزء برادران ما هستند.

آیت الله العظمی سیستانی فتوای جهاد علیه گروه داعش را پس از حمله این گروه به برادران اهل سنت دادند و لذا ما هرگونه کشت و کشتار و حرکت تروریستی را محکوم می کنیم چه اتفاقاتی که در بحرین، سوریه و عراق رخ داد و چه حرکت های خشونت آمیزی که در فرانسه و بیروت رخ داد. ترور و ایجاد رعب و وحشت در هرجا و از سوی هر گروهی محکوم است چه برای مسلمانان باشد و چه برای غیرمسلمانان.

ما امروزه باید با رفتار و کردار خود نماینده رسول الله(ص) و امام جعفر صادق(ع) باشیم و شخصیت پیامبر اکرم(ص) و اهل البیت(ع) را به درستی معرّفی نماییم.

کلیدواژه ها: رضا رمضانی گیلانی، آیت الله رمضانی گیلانی، آیت الله دکتر رضا رمضانی،