صفحه اول
 

آغاز چهارمین اجلاس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه

آغاز چهارمین اجلاس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه مکان:مرکز اسلامی هامبورگ
تاریخ:1394/03/23-1394/03/25

چهارمین اجلاس اتحادیه­ اروپایی علما و تئولوگ­های شیعه با موضوع «ضرورت صلح و امنیت جهانی از دیدگاه اسلام» با قرائت پیام مراجع عظام تقلید شیعه و سخنرانی رئیس اتحادیه آغاز به کار کرد.

آیت اللّه دکتر رمضانی، رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه و امام مرکز اسلامی هامبورگ ضمن خیر مقدم به روحانیونی که جهت شرکت در اجلاسیه­ ی چهارم از سراسر اروپا به مرکز اسلامی هامبورگ آمدند و نیز تشکّر از مراجع معظّم تقلیدی که پیام ارسال کردند، رحلت مرحوم آیت اللّه محمّدمهدی آصفی که سالها نمایندگی ویژه­ از سوی مرجعیت اعلای شیعه را بر عهده داشتند تسلیت عرض کرده و در ادامه افزود: «مسلمانان اروپا از علما دو توقّع دارند: 1ـ تفقّه و فهم درست و عمیق اسلام و معرّفی ابعاد آن؛ 2ـ ورع، تقوی و توجّه به حوزه­ های ارزشی به عنوان یک مربّی.» ایشان در خصوص مسأله صلح و امنیت گفتند: «جریانات افراطی با خشونت گرایی خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نسبت­هایی به پیامبر رحمت(ص) می دهند که هیچ سنخیتی با سیره علمی و عملی آن بزرگوار و آیین مقدّس اسلام ندارد؛ چراکه او به تصریح قرآن کریم برای همگان رحمت بود؛ و ما ارسلناک الاّ رحمة للعالمین. مع الاسف امروزه آسیب های فراوانی حوزه ­ی دین و دینداران را تهدید می کند. برخی با تعریف دین حداقلی اسلام جدیدی را معرّفی می کنند که نگاه و برداشت آزادی از اسلام است و شامل همه­ ی حقیقت اسلام نیست و باید آن را اسلام لیبرال نامید. برخی دیگر با تفکّر منجمد و کوته بین و انحصارگرای خود چیزی جز برداشت های سطحی خود را نمی پذیرند و به تکفیر و تهدید مذاهب دیگر روی آورده اند و با مستمسک قرار دادن مفاهیم ارزشی مانند جهاد آن را به مثابه حربه ای بر علیه مخالفان خود به کار می گیرند. بنابراین ضرورت دارد که شاخصه های اسلام راستین را بار دیگر بازخوانی کنیم تا حقیقت مطلب روشن گردد. اسلام راستین شاخصه هایی چون معنویت و اخلاق، عقلانیت، اعتدال، آزادی و امنیت را به بهترین صورت در بر دارد.» امام مرکز اسلامی هامبورگ بر ضرورت تبیین قواعد طلایی اخلاق اسلامی برای جهان تأکید ورزید و گفت: «ساحت همه­ ی ادیان آسمانی از نسبت جنگ طلبی و خشونت مبرّا است، چنان که در تورات واژه­ صلح و آشتي حدود 200 بار به كار رفته و آمده است: «جهان بر سه پايه استوار است: راستي، داوري عادلانه و صلح و دوستي. اگر صلح نباشد هيچ چيز وجود نخواهد داشت و عظيم است صلح». وی همچنین با استناد به آیات کلام الله مجید، امنیت را رکن رکین جامعه نبوی و مهدوی برشمرد و خاطر نشان ساخت: «قرآن کریم وقتی که جامعه­ ی آرمانی را ترسیم می کند به وجود امنیت جامع در آن اهمیت می دهد و امنیت جانی، مالی، سیاسی، اجتماعی، دینی، حیثیتی و آبرویی و حتی امنیت غذایی را مطرح می فرماید.» وی همچنین افزود: «توزیع ناعادلانه قدرت و ثروت در جامعه جهانی به ناهنجاری ها و بروز ناامنی و افراطی گری دامن زده است و جهالت و نادانی عامل مهمّی در ایجاد ناامنی است که باید در این موارد اقدامات مقتضی از سوی جامعه جهانی به عمل آید.»

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه در پایان  اضافه کرد: «حضور مسلمانان در اروپا یک فرصت مهم و تاریخی برای جامعه اروپایی است که در خلال آن می توانند از نزدیک با مسلمانان بیشتر آشنا شوند و پیوندهای مودّت با آنان برقرار کنند و از نیروی فکر و کار آنان بهره مند گردند. همچنین حضور علمای اسلام در اروپا فرصتی بی نظیر برای عمق بخشیدن به فرهنگ اروپا و گسترش معنویت دینی است.» 

این اجلاسیه با حضور بیش از 150 تن از اعضای برگزیده و از جمله عده ای از تئولوگ های زن، از کشورهای مختلف اروپایی همچون: آلمان، سوئد، فنلاند، فرانسه، دانمارک، اتریش انگلیس، هلند، ایتالیا، اسپانیا و ... به مدّت سه روز ( 13 الی 15 یونی 2015 ) برگزار خواهد گردید. شایان ذکر است در این اجلاس آیت اللّه محمّد جواد فاضل لنکرانی و  حجّت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی به عنوان میهمانان ویژه از قم حضور یافته­ اند