صفحه اول
 

همایش سه روزه «اتّحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا»

همایش سه روزه «اتّحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا» مکان:مرکز اسلامی هامبورگ
تاریخ:1394/02/18-1394/02/20

  آیت الله رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ  ضمن ابراز خرسندی از حضور دانشجویان و اساتید در مرکز اسلامی هامبورگ، در مورد مساله تمدّن اسلامی، در بخشی از سخنان خود تدیّن و دینداری را یکی از لوازم رسیدن به تمدّن حقیقی بیان نموده و افزودند: ما معتقدیم تمدّن حقیقی در تدیّن ظهور و بروز پیدا خواهد کرد. اگر تمدن به معنای دقیق بخواهد در نظام بشری پیاده شود، بدون دین و تدیّن امکان پذیر نخواهد بود. همچنین باید بر این نکته تاکید نمود که نگاه ما نسبت به دین نگاه حداقلی نیست، بلکه حداکثری است؛ چراکه دین پاسخ­گوی مجموعه نیازهایی است که در سعادت بشر نقش دارد و برای پاسخ­گویی به این نیازها ایده و راهکار مناسب ارائه می نماید.

در بحث تمدّن سازی شرایط امروزی جامعه را باید مدّ نظر قرار داد. اگر می خواهیم بر اساس اسلام کار کنیم باید هم در بخش سخت افزاری و هم در بخش نرم افزاری برنامه داشته باشیم. منظور از بخش سخت افزاری، ابزاری است که در مسیر تمدن باید با کمک آنها وارد صحنه شد. این سخت افزارها ایجاد قدرت می کنند. یک معلّم بدون ابزار علمی مناسب، نمی تواند تدریس کند. برای ایجاد تمدّن اسلامی، تنها داشتن یک طرح عملیاتی کارساز نیست. ما نباید در عالم خلأ بحث کنیم. اگر در گوشه ای بنشینیم و همه افکار و نظریات را نقد کنیم و بعد یک دائرة المعارف 100 جلدی بنویسیم که این کارها باید شود و این کارها باید کنار گذاشته شود، اینها نظرات در خلأ است که هیچ وقت تحقق پیدا نمی کند. برای تمدن سازی باید در دو بخش مهندسی داشته باشیم:

 1. سخت افزاری: یعنی تولید علم و سرمایه. اگر اقتدار ما در بخش سخت افزاری بهتر و بیشتر و بالاتر باشد، قطعاً میدان دار عرصه های نرم افزاری هم خواهیم بود.

2. نرم افزاری: یعنی تعیین اهداف نهایی، میانی و ابتدایی و نیز برنامه زمان مند برای اینکه چگونه باید به سمت اهداف از پیش تعیین شده حرکت کرد. در بخش نرم افزاری مسلمانان خیلی حرف ها برای گفتن دارند. تعریف و نگاهی که ما به انسان داریم، بسیار متفاوت از غرب است و دنیای غرب در این بخش یعنی نگاه به دین و گوهر انسان باید بازنگری جدی داشته باشد.

برای تمدن سازی باید به هر دو حوزه با هم توجه شود به عنوان مثال معماری شهرهای ما باید با تعریف انسان سازگار باشد. در بحث نرم افزاری باید به امور مهمی چون عقلانیت، معنویت، امنیّت، آزادی و عدالت توجه شود. در این راستا باید تلاش شود از منابع اوّلی اسلام، سبک زندگی دینی با تعریف دقیق و جامع از اسلام، آموزش داده شود به صورت فرهنگ عمومی درآید. بی شک نتیجه چنین رویکردی آرامش و امنیت و عدالت در جامعه انسانی و اسلامی خواهد بود.