صفحه اول
 

آیت الله دکتر رمضانی در پنجمین همایش تقریب مذاهب و وحدت اسلامی

آیت الله دکتر رمضانی در پنجمین همایش تقریب مذاهب و وحدت اسلامی مکان:مرکز اسلامی هامبورگ

پنجمین همایش تقریب مذاهب و وحدت اسلامی در مرکز اسلامی هامبورگ همزمان با ایام ولادت با سعادت حضرت محمّد مصطفی (ص) و امام صادق (ع) با حضور نمایندگان شیعه و سنی و نمایندگانی از ادیان مسیحیت و یهودیت برگزار شد. عنوان این همایش که با مشارکت و همکاری شورای مسلمانان هامبورگ در روز شنبه 10 ژانویه 2015 بر پا شد « چالش افراط­ گرایی برای مسلمانان و جامعه » بود. همایش امسال به علّت مقارن شدن با حوادث تروریستی اخیر در فرانسه از حسّاسیت ویژه ای برخوردار بود و موجب حضور گسترده­ شخصیتها و رسانه­ های آلمان ( از جمله شبکهZDF  ، شبکهNDR  و شبکه یک آلمان ) و نیز عموم علاقه­مندان مسلمان و غیر مسلمان قرار گرفت.

در این همایش آیت الله دکتر رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان، توجّه بیشتر به مشترکات بین مذاهب را عامل تقویت و گسترش این امر بیان نموده و افزودند: آنچه در این عرصه مهم به نظر می‌رسد اینست که نباید در جامعه دینی و اسلامی انشقاق و فاصله و جدائی رخ دهد تا دیگران بتوانند به مقاصد شوم خود برسند؛ لذا باید مشترکات میان مذاهب اسلامی که در اصول و فروع فراوان است، به عنوان ملاک و معیار تقویت و گسترش ارتباطات قرار گیرد تا موج اسلام ستیزی مغلوب و محکوم گردد.  البته این وحدت نه به این معناست که هر مذهبی از اعتقادات مذهبی خود دست بکشد، بلکه به این معناست که مذاهب به آراء یکدیگر احترام بگذارند و مقدّسات همدیگر را محترم بدانند و هیچ اهانتی و توهینی در این زمینه صورت نگیرد و نیز همه تلاش کنند که قرآن و سنت همراه با عقل به عنوان منابع مورد پذیرش همه مسلمانان جایگاه واقعی خود را در جامعه دیندار پیدا کنند و نوعی وحدت، انسجام، همدلی و همگرائی و هم افزایی در جامعه اسلامی و مسلمان ایجاد گردد.

متأسفانه امروزه جریانهائی در حال رشد و ظهور است که می‌توان به صورت قطعی گفت به نوعی از طریق دستگاههای اطلاعاتی برخی از کشورهای استعمارگر و مستکبر ساماندهی شده است که در آن جریان تلاش بر این است که اختلاف میان مسلمانان تشدید شود و تقابل مذهب علیه مذهب ایجاد گردد. البته سهم احزاب سیاسی ضد اسلام که مدیریت بسیاری از جریانها را عهده دار هستند در جای خود در خور توجه و دقت است.

این جریانهای انحرافی با بدعتهای عقیدتی و فقهی در تلاش هستند که نسبتهای غیر موجه و غیر منطقی و عقلانی را به اسلام نسبت دهند و خطرناکترین آن در امروز جامعه اسلامی ظهور جریانهای تکفیری جهادی است به این معنا که این گروه به غیر خود نسبت کفر می‌دهد و اگر این کفر اکبر باشد جهاد بر علیه آنها را واجب می‌دانند و در نتیجه مسلمانان را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهند و خشونت و رعب و وحشت را به صورت عملی ترویج می دهند و حتی با فتاوای غیر مستند به شریعت اسلام، حکم به کشتن طرف مقابل و بلکه هر انسانی می‌دهند جریانهای تکفیری مانند داعش آن تهدید جدی است که امروزه به شکلی باعث شده که جوامع اسلامی را به نوعی با یکدیگر درگیر سازد و لذا مهار و کنترل این جریانهای افراطی از هر واجب دیگری ضروری‌تر می‌باشد و لذا وحدت میان مسلمانان از این جهت و جهات دیگر با توجّه به مشترکات و تقویت تقریب از ضرورت­های اولیه علماء و اندیشمندان و امّت اسلامی است.

آیت الله رمضانی به عنوان رئیس مرکز اسلامی هامبورگ و رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه در جمع بندی نهایی خود ضمن محکوم نمودن اقدامات تروریستی انجام شده در فرانسه، افزود: قطعاً حوادث تلخ اخیر فرانسه پشت صحنه هایی داشته و توسط برخی از گروه ها در حال مدیریت است تا علی رغم گشترس اسلام در اروپا، اختلاف میان مسلمانان و غیر مسلمانان را تشدید کرده و با ایجاد رعب و وحشت میان مردم به مقاصد شوم خود برسند. از اینرو علاوه بر مجازات عوامل این حملات تروریستی، شناسایی، معرّفی و از بین بردن صحنه گردانان اصلی این نوع جریانات و کسانیکه در پشت پرده، این­گونه حرکت­های تروریستی را طراحی و مدیریت می­کنند را بسیار مهم است. بدیهی است مقابله با جریانات افراطی و نیز تروریسم از ضرورت های همشه تاریخ بوده است؛ امّا آنچه باید بیش از پیش مورد توجّه باشد مقابله عملی و عدم اکتفا به حرف و سخن است. در این راستا باید دید واقعاً این گروه ها بودجه های لازم و سلاح های خود را از کجا دریافت می کنند و چه اهدافی را برای آینده دارند.

وی همچنین تاکید نمود: علمای راستین اسلام بر اساس معارف قرآن کریم و فرمایشات رسول مهربانی، از گذشته تاکنون همگی بر وحدت بین مسلمین پا فشاری کرده اند؛ لذا اگر دیگران آتش بیار معرکه نباشند، مشکلی بین مسلمین نخواهد بود. برخی با فتنه انگیزی گروه هایی مثل داعش را در گذشته به وجود آورنده اند و در آینده نیز از این اقدامات خواهند کرد ولی اقدامات این گروه­ها هیچ ارتباطی با اسلام ندارد؛ چراکه اسلام مخالف هرگونه ایجاد رعب و وحشت در میان جوامع بشری است. از اینرو افراط­گرایانی چون داعش، مشتی مزدور هستند که عدّه ای جاهل هم دور آنها جمع شده اند. ما با صراحت می­گوییم که اقدامات داعش نه تنها اسلامی نیست، بلکه از انسانیت نیز به دور است و با کمترین ملاک های دین داری سازگاری ندارد. بنابراین ما اقدامات این گروه­ها را خارج از اسلام می شمریم.