صفحه اول
 

رضا رمضانی گیلانی

رضا رمضانی گیلانی

زندگينامه تفصيلي حجت الاسلام و المسلمين رضا رمضاني گيلاني

حجت­ الاسلام و المسلمين رضا رمضانی گيلاني در سال 1342 شمسی در خانواده­اي كشاورز در روستای احمدگوراب شهرستان رشت چشم به جهان گشود. ايشان هم­زمان با تحصيل در مقطع متوسطه، در سال 1356 وارد حوزه علميه رشت گرديد و تا سال 1361 از محضر علماي حوزه علميه رشت همچون: مرحوم آيت­ الله لاكاني، مرحوم شرفی، قاهری، و ظهيری بهره‌مند گرديد. وی به دليل تلاش و همت در امر تحصيل، توانست به موازات تحصيل، به امر تدريس در حوزه علمیه رشت نيز بپردازد. حجت الاسلام و المسلمین رمضانی در اين سال­ها علاوه بر تدريس و تحصيل در حوزه علميه رشت، به فعاليت­هاي انقلابي و مبارزه با منافقين، خصوصاً از طريق فعاليت در انجمن اسلامیِ مسجد قاسميه رشت، اهتمام داشت.

استاد رمضاني گيلاني پس از سه سال تحصيل در حوزه علميه رشت، در سال 1362 جهت ادامه تحصیل به مشهد مقدس مهاجرت کرده و سطوح عالی دروس حوزوي را نزد اساتیدی چون حضرات آیات سبزواری، صالحی، سعیدی، رضازاده و مرتضوی گذراندند. همچنين مدتی در درس حکمت فیلسوف شهیر، سید جلال الدین آشتیانی، شرکت داشتند. استادْ علاوه بر تحصيل در اين حوزه از  تدريس نيز غافل نماندند و در تمام سال­هاي اقامت در شهر مشهد به تدريس دروسي چون مختصرالمعانی، شرح نظام، سيوطی، مغنی، معالم الاصول، حاشيه ملاعبدالله، اصول فقه و لمعه پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمين رمضاني گيلاني در سال 1367، پس از طي يك دوره پنج­ ساله تحصيل و تدريس در حوزه علميه مشهد، برای گذراندن تحصیلات عالی و دوره اجتهاد به شهر مقدس قم هجرت نمودند و از دروس فقه و اصول و کلام اساتید برجسته­ای چون حضرات آیات: بهجت فومنی، وحید خراسانی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و مددی خراسانی به مدت چهارده سال استفاده کردند. علاوه بر اين، به خاطر علاقه وافر به مباحث قرآنی، فلسفی، عرفانی و اخلاقی سال­ها در دروس حضرات آيات حسن زادهء آملی، جوادی آملی، انصاری شیرازی، حکیم عسکری گیلانی، معرفت و دکتر احمد بهشتی شرکت کرده و از معارف عقلی، عرفانی و اخلاقی این اساتید بهره­ مند شدند.

يكي از افتخارات استاد رمضاني حضور در جبهه­ هاي جنگ، هم­زمان با اشتغال به تدريس و تحصيل در حوزه ­­هاي علميه است. ايشان به دفعات در ميادين جنگ حضور يافتند تا در کنار رزمندگان اسلام به امر تبليغ دين و مبارزه با دشمنان انقلاب اسلامي بپردازد.

مدارك علمي و سوابق تدريس در حوزه و دانشگاه:

حجت­ الاسلام والمسلمين رضا رمضاني گيلاني به ترتيب در سال­هاي 1369 و 1375 موفق به اخذ مدرك سطح سه و مدرك معادل كارشناسي ارشد در رشته فقه و معارف اسلامي گرديدند. ايشان همچنين مدرك سطح چهار حوزه (دكترا) را در سال 1384 دريافت نمودند. علاوه بر اين، در سال 1373 در رشته فلسفه دانشگاه قم در مقطع كارشناسي ارشد فارغ التحصيل شدند. ایشان همچنین رد سال 1382موفق به دریافت مدرک دکترای خود از حوزه علمیه قم شدند.  

لازم به ذكر است كه ایشان علاوه بر تحصيلات دانشگاهي، از سال 1367 در دانشگاه­ هایي چون دانشگاه گيلان، دانشگاه عوم پزشكي گيلان، دانشگاه آزاد رشت، دانشگاه قم، دانشگاه آزاد كرج و مركز جهاني علوم اسلامي (مخصوص طلاب خارجي)، به تدریس دروس اخلاق، علوم حدیث، متون ادبی و عرفانی فارسی، تاریخ اسلام، کلام اسلامی، کلام جدید، متدلوژی، تفسیر، اخلاق و قواعد فقه مشغول بوده­اند.

فعاليت­هاي علمي پژوهشي:

از حجت الاسلام و المسلمين رمضاني گيلاني آثار زيادي در موضوعات مختلف قرآنی، فقهی، عرفانی، حدیثی، اخلاقی و اجتماعی منتشر گرديده است که برخی از آنها عبارتند از: 1. نگرشی برخود نوعی انسان؛ 2. درآمدی بر اسماء الهی از دیدگاه قرآن و عرفان؛ 3. رابطه ها در اخلاق دینی؛ 4. آسیب شناسی دینی در نهضت عاشورا؛ 5. علم آموزی و معرفت­اندوزی (شرح حدیث عنوان بصری)؛ 6. دینداری و دین­باوری در نهضت عاشورا؛ 7. الاسماء الحسنی (به زبان عربی)؛  8. اخلاق و عرفان؛ 9. درآمدی بر کلیات گناه­ شناسی؛ 10. فرهنگ ­سازی دینی در نهضت عاشورا؛ 11. چند پژوهش قرآنی (مجموعه مقالات)؛ 12. عارفانه­ ها (مجموعه مقالات)؛ 13. آئین آدینه (مجموعه مقالات ) 14. تأملی بر کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان؛ 15. جوانه زندگی و زندگی جوان (شرحي بر نامه 31 نهج­البلاغه)؛ 16.اصلاحگری و اصلاحات عاشورایی؛ 17. ندای آدینه (خطبه­ های نماز جمعه کرج)؛ 18.آراء اخلاقی علامه طباطبائی؛ 19. درآمدی بر نظام حقوقی و اخلاقی خانواده.

شایان ذکر است که برخی از کتاب­ها و مقالات ایشان به زبان­های انگلیسی، آلمانی، ترکی، عربی و مالائی ترجمه شده و مورد استقبال قرار گرفته است.

استاد رمضاني گيلاني همچنين در كارنامه فعالیت­های علمی خود سابقه عضویت در دو گروه کلام و فلسفه دفتر تبليغات اسلامي حوزه علمیه قم، عضويت در هيئت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي از سال 1382 تاكنون و فعاليت به عنوان ارزياب علمي گروه فلسفه و کلام مقالات دائره المعارف قرآن كريم را دارا بوده­ اند. از ديگر فعالیت­ های علمی استاد می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ـ استاد راهنما و مشاور رساله­ های حوزه و دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری؛

- تأسیس اولین مؤسسه تحقیقاتی در حوزه اخلاق ­پژوهی در شهر قم به نام «مؤسسه دین و اخلاق» در سال 1379؛

- شرکت و سخنرانی در سمینارهای متعدد علمي داخلي و بين­ المللي.

مسئوليت ­ها

حجت­ الاسلام و المسلمين رمضاني گيلاني علاوه بر فعاليت­هاي علمي، مسئوليت­هاي متعددي را در سنگر دانشگاه، نماز جمعه و نمايندگي ولي فقيه برعهده داشته­ اند و منشأ خدمات فراواني در اين عرصه­ ها بوده­اند. از مهم­ترين مسئوليت­هاي ايشان مي­توان به موراد ذيل اشاره كرد:

  • معاون نماينده ولي فقيه در دانشگاه گيلان از سال 1370 تا 1372؛

  • مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه قم طي سال­هاي 1376 الي 1380؛

  • عضو شوراي نمايندگي مقام معظم رهبري در نهاد دانشگاه ها؛

  • نماينده مقام معظم رهبري و امام جمعه كلان­ شهر كرج طي سال­هاي1380 تا 1384: به شهادت مسئولان ارشد و نمايندگان شهر كرج و نيز مسئولان شوراي سياستگذاري ائمه جمعه كشور، تحولي كه ايشان در اين مقطع در شهر كرج به وجود آوردند، موجب پيدايش نسلي جوان، شاداب، مؤمن، پرشور و فهيم در شهرستان كرج گرديد و طرح­هايي كه در زمان ايشان در اين شهرستان اجرا شد (از قبيل طرح طلوع، طرح شناخت و ..) طرح­هاي نمونه و الگو براي كل كشور گرديد و در سيمنارهای متعدد در جمع مسئولان فرهنگي جهت الگوبرداري عرضه شد.

  • عضويت در مجلس خبرگان رهبري در سال 1384 به عنوان نماينده مردم گيلان؛

  • امام جمعه اتريش و مسئول مركز امام علي «عليه السلام» وين از سال 1385 (2006 ميلادي) تا 1388 (2009 ميلادي)؛

  • امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ و نماینده مرجعیّت اعلای شیعه در آلمان از سال 1388 (2009 ميلادي) تاكنون؛

  • رئیس هیأت علماء اتحادیه سراسری شیعیان آلمان از سال 1389 (2010 ميلادي) تاكنون؛

فعاليت‌هاي رسانه­ اي:

فعاليت علمي و فرهنگي حجت الاسلام والمسلمين دكتر رمضاني گيلاني محدود به محيط‌ هاي دانشگاهي و حوزوي نبوده است، بلكه ايشان در عرضه مطالب و معارف اسلامي در رسانه‌ها نیز اهتمام ویژه­ ای داشته‌اند و چهره و بيان ايشان براي بسياري از مخاطبان صدا و سيماي جمهوري اسلامي در داخل و خارج كشور آشنا است. استاد رمضاني، طي اين مدت، در عرضه مباحث اجتماعي، تربيتي نيز يكي از كارشناسان ارشد راديو معارف بوده‌اند و در ميزگردهاي فرهنگي ـ اجتماعي شبكه‌هاي مختلف داخلي و خارجي نيز حضور مؤثري داشته‌اند.

خدمات اجتماعي و فرهنگي:

از جمله خدمات فرهنگي ـ اجتماعي ايشان مي‌توان به تأسيس هيئت متوسلين ائمه اطهار «عليهم السلام» رشت (1366)، تأسيس مجتمع فرهنگي ـ ديني عترت (سال 1377)، تأسيس مؤسسه خيريه حضرت ابوالفضل العباس (1379) و تأسيس مؤسسه دين و معرفت در شهر كرج (1383) اشاره كرد.

 

کلیدواژه ها: رضا رمضانی گیلانی، امام مرکز اسلامی هامبورگ، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاهها،